Čištění komínů a kouřovodů, vystavení zprávy o roční kontrole komínu

Nedílnou součástí péče o komín (a celou spalinovou cestu) je pravidelné čištění a kontrola - a to nejen proto, že nám to ukládá zákon 320/2015 Sb. (konkrétně pak prováděcí vyhláška č.34/2016). Pokud o komín dbáme, odmění se nám také vyšší bezpečností, lepším procesem spalováním a úsporou vynaložených nákladů.

Podle přílohy č.2 vyhlášky č.34/2016 je potřeba spalinovou cestu (což je souhrnné označení pro vedení spalin od spalinového hrdla spotřebiče do volného ovzduší) čistit a kontrolovat v pravidelných intervalech, v závislosti na použitém palivu a intenzitě využití.

Pro zjednodušení, komín a celou spalinovou cestu je potřeba zkontrolovat a vyčistit zejména v těchto případech:

  • před začátkem topné sezóny (doporučujeme to spíše dělat PO UKONČENÍ sezóny, jednak víte, co vás v průběhu topení trápilo a taky kominíci budou mít více času :-)
  • pokud při topení cítíte neobvyklý zápach
  • tah komína je špatný, případně se vám kouř nedaří odvádět

Napište nám a objednejte si čištění a kontrolu ještě dnes 

 Ceník kominických prací týkajících se kontrol a čištění:  
 Kontrola spalinové cesty dle zákona 320/2015 Sb (od 1.1.2016) - platnost kontroly je 1 rok 450,-
 Vyčištění komína pro pevná paliva současně s provedením kontroly  od 200,- 
 Vyčištění komína pro plynná paliva současně s provedením kontroly  od 180,- 
 Vyčištění komína bez provedení kontroly  od 500,- 
 Prohlídka komínovou kamerou   od 470,-  
   

Ceny jsou uvedeny bez DPH a jsou orientační - vždy závisí na konkrétních podmínkách u objednatele


Pro pořádek zde uvádím příklad činností, které by měl kominík provést, pokud si ho na čištění objednáte:

Kontrola spalinové cesty začíná na hrdle spotřebiče, takže kominík by měl zkontrolovat stav kouřovodu, jestli průměr kouřovodu odpovídá průměru hrdla spotřebiče a materiál kouřovodu odpovídá typu používaného paliva, také se ujistí, že hrdlo spotřebiče a kouřovod jsou správně sesazené k sobě a nejeví známky netěsností. Kouřovod musí být správně připojený do komína a musí být dobře průchodný.

Dalším bodem po kontrole kouřovodu je sopouch - to je místo, kde se připojuje kouřovod na komín. Zde je nutné, aby byl kominík vybavený baterkou a teleskopickým zrcátkem - jen tak může zkontrolovat stav uvnitř komínu a prozkoumat "kvalitu" sazí, zjevné praskliny v komíně, případně stav komínové vložky a vizuálně ověřit průchodnost spalinové cesty.

Pak je nutné najít vybírací dvířka - pokud víte, kde jsou, usnadníte svému kominíkovi život, protože vynalézavost těch, kdo je kam umisťovali, občas nezná mezí...Nicméně, jak praví litera zákona, umístění vybíracích dvířek musí být takové, aby k nim byl za jakýchkoliv podmínek přístup a měly by být mimo hlavní obytné místnosti. Ideálně tedy v chodbě, ve sklepě, v garáži, apod.

"Nalezená" vybírací dvířka poslouží k tomu, aby se kominík přesvědčil, jestli na dně komína neleží příliš mnoho sazí, nečistot, mrtvých ptáků nebo také příliš mnoho vody - vše co v komíně nemá co dělat, musí pryč.

Následuje vizuální kontrola komína v celé délce, je-li to samozřejmě možné. Hledají se zejména trhliny, vypadané kousky materiálu, dehtové a jiné fleky, drolící se omítka a podobné "nápovědy", signalizující, že něco není v pořádku. Zejména je potřeba dohlédnout na vzdálenost hořlavých konstrukcí od pláště komína (trámy, střešní a jiné fólie, polystyrenové desky, případný nábytek,apod.), pokud je to možné dovolí, kontrolují se také prostupy svislými i vodorovnými konstrukcemi.

Nad střechou kominík zkontroluje vnější plášť komína - stav krycí desky, zdiva komína, zda se nezačíná komínový plášť díky povětrnostním vlivům rozpadat, a také z vrchu prosvítí celý komínový průduch baterkou, aby mohl opětovně zhodnotit z jiného úhlu stav uvnitř komínu. 

A to ještě není vše - je třeba vyhodnotit přístupnost komína (musí být dodržena v maximální míře) a také bezpečnost práce na střeše - nad střechou by měly být nášlapy, lávka či ukotvení pro žebřík.

Poté kominík oznámí majiteli či správci výsledek kontroly. V případě zjištěných nedostatků stanoví termín jejich odstranění a navrhne způsob odstranění závad.

Po návratu z kontroly následuje vyhotovení zprávy o kontrole - tato zpráva, resp. její obsah je definován přílohou č.3 v vyhlášce 34/2016. (Kromě náležitostí typu jméno a adresa objednatele, údaje o oprávněné osobě apod, také popisuje vlastnosti spalinové cesty jako celkovou výšku, účinnou výšku, průměr průduchu, délku a průměr kouřovodu, typ spotřebiče a jeho výkon vč. užívaného paliva.)


Z činností uvedených výše je patrné, že cena za provedení kontroly není nijak přemrštěná a v porovnání s cenou lidského života je prakticky zanedbatelná.

V této souvislosti musíme zmínit také varování proti takzvaným "nájezdním" kominíkům, poněvadž to jsou obvykle lidé, kterým je čistota a bezpečnost vašeho komínu většinou úplně ukradená, jediné, o co jim jde, jsou snadno vydělané peníze - a vám potom v případě škodní události zbudou jen oči pro pláč a bezcenný papír o jakési kontrole, která vlastně vůbec neproběhla...Pokud vám zazvoní u domu kominík, kterého jste si neobjednali, a nabízí kontrolu komína za podezřele nízkou částku (200-300Kč), raději mu zabouchněte rovnou před nosem.

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení